Разлика помеѓу преработките на „Никола Саркози“

Додадени 75 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
| претходник1 =
| следбеник1 =
| роден_дата = [[{{роден на|28 |јануари]] [[|1955]]}}
| роден_место = [[{{роден во|Париз]]|}}, [[Франција]]
| умрел_дата =
| умрел_место =
 
'''Никола Саркози''' ([[француски]]: Nicolas Sarkozy) (роден на [[28 јануари]] во [[Париз]], [[Франција]]) е сегашниот [[претседател]] на Франција. Бил избран на [[6 мај]] [[2007]], по победата врз социјалистката [[Сеголен Ројал]] (Ségolène Royal) во вториот изборен круг. Пред да стане претседател бил лидер на [[Политичка десница|десно-ориентираната]] Унија за популарно движење. Во периодот од [[мај]] [[2002]] до [[март]] [[2004]] бил [[министер за внатрешни работи]], а потоа од март 2004 до мај 2005 бил [[министер за финансии]], за повторно да биде назначен за министер за внатрешни работи од 2005 до 2007.
 
 
{{Политичар-никулец}}
[[Категорија:Француски политичари]]
[[Категорија:Претседатели на Франција]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
{{Link FA|he}}