Региони на Грција: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
<Td>
#[[Западна Тракија|Тракија]]
#[[Егејска Македонија|Македонија]] <ref>Во [[Егејска Македонија]] постои еден автономен регион, [[Света Гора]] (''Αγίον Όρος'', Агион Орос), [[монаштво|монашка]] држава под грчки [[суверенитет]]. Лоцирана е на најисточниот од трите големи полустрови кои се истакнуваат во [[Егејско Море|Егејот]] од копното на [[Егејска Македонија]].</ref>,
#[[Тесалија]]
#[[Епир (периферија)|Епир]]