Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

Додадени 68 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: eu:Robert Mugabe)
| претходник1 =
| следбеник1 =
| роден_дата = 21{{роден на|21|февруари |1924}}
| роден_место = Кутама, [[Хараре]], [[Зимбабве]]
| умрел_дата =
}}
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[21 февруари]] [[1924]] - ), зимбабвеански револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, стана прв премиер, а подоцна и втор претседател на оваа африканска држава. Негови сопруги се [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хајфрон Мугабе]] (која починапочинала во [[1992]] година) и [[Грејс Мугабе|Грејс Маруфу Мугабе]].
 
{{Никулец за биографија}}
[[Категорија:Политичари]]
[[Категорија:Зимбабвеански државници]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
[[af:Robert Mugabe]]