Разлика помеѓу преработките на „Петер Паул Рубенс“

нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Петар Паул Рубенс''' ([[Зегин]], [[{{роден на|28 |јуни]] [[|1577]]}} - [[{{починал во|Антверпен]]|}}, [[{{починал на|30 |мај]] [[|1640]]}}), фламански [[сликар]], еден од најголемите мајстори на барокниот стил. Соединувајќи ги најдобрите традиции на [[италија]]нското сликарството и сликарството во северниот дел на [[Европа]], тој создаде слики полни со драматика, еротика, раскош на костимите и сјај на боите.
 
{{Никулец за биографија}}