Мишел Фуко: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: th:มีแชล ฟูโก)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Мишел Фуко''' ([[{{роден на|15 |октомври]] [[|1926]]}}[[{{починал на|26 |јуни]] [[|1984]]}}) бил француски [[философи|философ]] со катедра на Collège de France, катедра на која и ја дал титулата „Историја на Системите на Мисла“. Неговите текстови се од огромно значење за [[хуманистички науки|хуманистичките]] и [[општествени науки|општествените]] науки. Делото на Фуко често се среќава во дисциплини како [[философија]], [[историја]], [[култура|културни]] студии, [[социологија]], [[образование]], [[литература]], [[менаџмент]] студии, [[урбан дизајн]], како и многу други.
 
Фуко е добро познат по неговата критика на општествените иституции, особено на системите поврзани на различни начини за области како [[психијатрија]], [[медицина]] и [[затвор]]. Неговите општи теории за [[моќ]] и односот меѓу моќта и [[знаење|знаењето]] во однос на историјата на западната мисла се дискутираат и применуваат нашироко.