Разлика помеѓу преработките на „Лујџи Пирандело“

нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Луиџи Пирандело''' ([[Агриџенто]], [[{{роден на|28 |јуни]] [[|1867]]}} - [[Рим]], [[{{починал на|10 |декември]] [[|1936]]}}), италијански писател, драматург и поет. Меѓу најзначајните негови дела се драмите „Шест лица во потрага по писателот“, „Хенри IV“ , "Секој на свој начин" и романите „Покојникот Матија Паскал“ и "Еден, ниеден и сто илјади".
 
Добитник е на [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за литература во [[1934]] година. Починал во Рим во 1936 година.