Разлика помеѓу преработките на „Иван IV (Русија)“

Додадени 49 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
| father =[[Василиј III од Русија]]
| mother =[[Елена Глинскаја]]
| date of birth =25{{роден на|25|август |1530 }}
| place of birth =[[Москва]]
| date of death ={{починал на|28 |март |1584}}
(на 53 години)
| place of death =[[Москва]]
| place of burial =
|}}
 
'''Иван IV Василевич''' ([[руски]]: Ива́н Четвёртый, Васи́льевич), познат како '''Иван Грозни''' (руски: Ива́н Гро́зный) (роден на [[25 август]] [[1530]] во [[Москва]] – починал на [[28 март]] [[1584]] во [[Москва]]) бил голем кнез на Москва од 1533. Епитетот „Грозни“ повеќе се однесувал на моќта, силата и строгоста, отколку на лошотија, грдотија или суровост. За време на неговото владеење посебно до израз дошле царскиот апсолутизам и централизација на земјата во која дотогаш големо значење имале угледните семејства. Со тоа ја започнал преобразбата на Русија во голема сила. Тој е првиот владетел што се прогласил за цар на цела Русија, во 1547 година.