Разлика помеѓу преработките на „Бранко Заревски“

нема опис на уредувањето
с
 
== Биографија ==
Зарески е роден во [[Битола]] на [[{{роден на|19 |ноември]] [[|1920]]}} година. Починал во [[Скопје]] на [[{{починал на|4 |мај]] [[|1979]]}} година. Завршил средно образование. Работел како новинар и уредник во весникот „Нова Македонија“ и во Заедницата за издавачка дејност на „Нова Македонија“. Член на ДПМ од [[1970]] година. Посмртно неговите песни се објавени во списанието „Современост“, Скопје, бр. 6, 1979 година и во книгата на Блаже Ристовски Македонскиот стих 1900-1944, Скопје, кн. 1, 1980, стр. 320-345.
 
{{Никулец за биографија}}