Жан Батист Ламарк: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Жан Батист Ламарк''' ([[{{роден на|1 |август]] [[|1744]]}} - [[{{починал на|18 |декември]] [[|1829]]}}), француски [[природнонаучник]] и [[философ]], основач на учењето за развитокот на живите суштества.
 
Според Жан Батист Ламарк, живите суштества ја менуваат структурата и некои органи, зависно од животните потреби, а потребите се менуваат со промена на околината.