Разлика помеѓу преработките на „Едмондо де Амичис“

нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Едмондо Амичис''' ([[1846]] - [[{{починал на|11 |март]] [[|1908]]}}), [[италија]]нски [[писател]] и [[патописец]].
 
Неговите дела, романот за деца „Срце“ и патописот „Холандија“ се преведени на сите јазици во светот.