5 август (починале): Разлика помеѓу преработките

Додадени 45 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|-
|valign="top" align="right"|[[1962]] 
|[[Мерилин Монро]], [[САД|американска]] [[филм]]ска [[актер]]ка. Пронајдена е мртва во нејзиниот дом. Стана [[поп-икона]] на [[1950]]тите. Играше во филмовите ''[[Џунгла на асфалтот]]'', ''[[Нијагара]]'', ''[[Мајмунска работа]]'', ''[[Автобуска станица (филм)|Автобуска станица]]'', ''[[Мажите повеќе сакаат русокоси]]'' и ''[[Седум години верност]]''. Родена е во [[Лос Анџелес]], на [[1 јуни]] [[1926]] година.
|-
|valign="top" align="right"|[[1998]]