Разлика помеѓу преработките на „Балкански сојуз“

Додадени 502 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с
{{ист-никулец}}
{{внимание}}
Балканскиот сојуз е едната од страните која ја води [[Прва балканска војна|Првата балканска војна]]. Судирот на сојузниците, по војната води до [[Меѓусојузничка војна|Меѓусојузничката војна]].
 
'''Балканскиот сојуз''' е сојуз помеѓу Србија, Бугарија, Грција и Црна Гора насочен против [[Отоманска Империја|Османлиската Империја]]. Балканскиот сојуз е едната од страните која ја води [[Прва балканска војна|Првата балканска војна]]. Судирот на сојузниците, по војната води до [[Меѓусојузничка војна|Меѓусојузничката војна]].
Преговорите за создавање на [[Балкански сојуз|Балканскиот сојуз]] започнале есента [[1911]] година. Особено компликувани биле преговорите меѓу [[Србија]] и [[Бугарија]], и тоа поради несогласувањата околу поделбата на [[Македонија]]. Под силен притисок на [[Русија]] двете страни биле принудени на разни отстапувања. За да започнат преговорите услов било Бугарија да се откаже од прелиминарниот [[Санстефански Договор]] и на Србија да и го признае правото на дел од [[Македонија]]. Според тоа, мотивите за создавање Балкански сојуз е поделбата на [[Османлиска Империја|Османлиското]] наследство во Европа (тоа го вклучува и Македонија), а непосреден повод била [[Италијанско-турска војна|Италијанско-турската војна]] во [[1911]] година, бидејќи Османлиската Империја била зафатена на друго место.
 
Преговорите за создавање на [[Балкански сојуз|Балканскиот сојуз]] започнале есента [[1911]] година. Особено компликувани биле преговорите меѓу [[Србија]] и [[Бугарија]], и тоа поради несогласувањата околу поделбата на [[Македонија]]. Под силен притисок на [[Русија]] двете страни биле принудени на разни отстапувања. За да започнат преговорите услов било Бугарија да се откаже од прелиминарниот [[Санстефански Договор]] и на Србија да и го признае правото на дел од [[Македонија]]. Според тоа, мотивите за создавање Балкански сојуз е поделбата на [[Османлиска Империја|Османлиското]] наследство во Европа (тоа го вклучува и Македонија), а непосреден повод била [[Италијанско-турска војна|Италијанско-турската војна]] во [[1911]] година, бидејќи Османлиската Империја била зафатена на друго место.
 
Потпишувањето на спогодбата, според бугарската влада, било забрзано од следните причини: таа сметала дека [[Младотурци]]те ќе го истребат бугарското население во [[Тракија]] и во Македонија; дека руско-турските преговори ќе овозможат користење на [[Босфор]]от и на [[Дарданели]]те на руската флота, со што ќе ја загуби Русија како заштитник на бугарските интереси во случај на војна со [[Турција]], дека врз основа на спогодба меѓу [[Австро-Унгарија]] и [[Романија]] ќе се овозможи проширување на Романија на бугарска територија и дека Турција ќе отпочне превентивна војна против Бугарија. Сите овие стравови биле оправдани.
 
Српската влада имала сопствени причини да го забрза потпишувањето на спогодбата со Бугарија. По избувнувањето на Италијанско-турската војна, српската влада веднаш испратила доверлив распис во [[Петроград]], во [[Лондон]] и во [[Париз]], обрнувајќи и внимание на [[Тројна Антанта|тројната Антанта]] на последиците што Италијанско-турската војна, веројатно, ќе ги предизвика на [[Балкан]]от, напоменувајќи притоа дека најдобар начин за зачувување на интересите на балканските народи ќе биде создавањето сојуз меѓу балканските држави. [[Грција]] не го очекувала решението на [[македонско прашање|македонското прашање]] од [[Големи сили|Големите сили]], меѓутоа во согласност со дотогашната поддршка на грчката политика, особено од [[Англија]], очекувала да го оствари своето територијално проширување на територијата на Македонија. Поради тоа била солидарна со другите балкански држави за создавање балкански сојуз. [[Црна Гора]] се солидаризирала со Србија, а своите територијални претензии ги насочувала кон [[Скадар]] и кон [[Албанија]].
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Балкански војни]]
 
[[bg:Балкански съюз]]
[[ca:Lliga Balcànica]]
[[de:Balkanbund]]
[[en:Balkan League]]
[[es:Liga Balcánica]]
[[eo:Balkana Ligo]]
[[fr:Ligue balkanique]]
[[hu:Balkán-szövetség]]
[[ja:バルカン同盟]]
[[no:Balkanligaen]]
[[pl:Liga Bałkańska]]
[[ro:Liga Balcanică]]
[[ru:Балканский союз]]
[[sv:Balkanförbundet]]
[[uk:Балканська Ліга]]
6.158

уредувања