Џон Далтон: Разлика помеѓу преработките

Додаден 21 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Scientist
|name = Џон Далтон<br> John Dalton
|box_width = 250px
|image = Dalton_John_desk.jpg
|image_width = 240px
|birth_date = {{birth date|df=yes|1766|09|06}}
|birth_place = [[Eaglesfield, Cumbria|EaglesfieldИглсфилд]], [[Cumberland]], [[England]]Англија
|death_date = {{death date and age|df=yes|1844|07|27|1766|09|06}}
|death_place = [[ManchesterМанчестер]], [[EnglandАнглија]]
|residence =
|citizenship =
|work_institutions =
|alma_mater =
|notable_students = [[JamesЏејмс Prescott JouleЏул]]
|known_for = [[Atomicанатомска Theoryтеорија]], [[Lawатомска of multiple proportionsмаса|Lawатомските ofтежини]] Multipleна [[хемиски Proportionsелемент]]и, [[Dalton's Law|Dalton's Law of Partial Pressures]], [[Colour blindness|Daltonism]]
|author_abbrev_bot =
|author_abbrev_zoo =
|influences = [[John Gough (natural philosopher)|John Gough]]
|influenced =
|prizes =
|signature =John Dalton Signature c1827.svg|240px
}}
 
'''[[Џон Далтон]]''' ({{роден во|Иглсфилд}}, {{роден на|6|септември|1766}} - {{починал на|27|јули|1844}}), [[Англија|англиски]] [[хемичар]] и [[физичар]], еден од основачите на анатомската теорија на [[материја]]та, што прв ја постави врз [[експеримент]]ална основ]а. Своето сфаќање го изнесе во делото „''Нов систем на философијата и на хемијата''“, каде го објасни Прустовиот закон на постојани пропорции и го постави законот за зголемени пропорции. Прв ги одредуваше [[атомска маса|атомските тежини]] на [[хемиски елемент]]и. Ги испитуваше основите на [[гас]]овите, го постави законот за парцијалните притисоци и се занимаваше со [[метеорологија]]. Бидејќи страдаше од слепило за боја, ја проучуваше и таа [[аномалија]], која според него е наречена [[далтонизам]].