Џон Далтон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 980 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ar, ast, az, bg, bs, ca, cs, da, de, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, ga, gan, gd, gl, he, hi, hr, ht, hu, id, it, ja, ka, ko, ku, la, lt, ml, mr, ms, nl, nn, no, pl, pt, ro, ru, sh, simple, sk, sl, sq, sr, sv, th, tl, tr, uk, ur, vi,)
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Scientist
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
|name = John Dalton
|box_width = 250px
|image = Dalton_John_desk.jpg
|image_width = 240px
|birth_date = {{birth date|df=yes|1766|09|06}}
|birth_place = [[Eaglesfield, Cumbria|Eaglesfield]], [[Cumberland]], [[England]]
|death_date = {{death date and age|df=yes|1844|07|27|1766|09|06}}
|death_place = [[Manchester]], [[England]]
|residence =
|citizenship =
|nationality =
|ethnicity =
|field =
|work_institutions =
|alma_mater =
|notable_students = [[James Prescott Joule]]
|known_for = [[Atomic Theory]], [[Law of multiple proportions|Law of Multiple Proportions]], [[Dalton's Law|Dalton's Law of Partial Pressures]], [[Colour blindness|Daltonism]]
|author_abbrev_bot =
|author_abbrev_zoo =
|influences = [[John Gough (natural philosopher)|John Gough]]
|influenced =
|prizes =
|footnotes =
|signature =John Dalton Signature c1827.svg|240px
}}
'''[[Џон Далтон]]''' ({{роден во|Иглсфилд}}, {{роден на|6|септември|1766}} - {{починал на|27|јули|1844}}), [[Англија|англиски]] [[хемичар]] и [[физичар]], еден од основачите на анатомската теорија на [[материја]]та, што прв ја постави врз [[експеримент]]ална основ]а. Своето сфаќање го изнесе во делото „''Нов систем на философијата и на хемијата''“, каде го објасни Прустовиот закон на постојани пропорции и го постави законот за зголемени пропорции. Прв ги одредуваше [[атомска маса|атомските тежини]] на [[хемиски елемент]]и. Ги испитуваше основите на [[гас]]овите, го постави законот за парцијалните притисоци и се занимаваше со [[метеорологија]]. Бидејќи страдаше од слепило за боја, ја проучуваше и таа [[аномалија]], која според него е наречена [[далтонизам]].