Разлика помеѓу преработките на „Акад“

Додадени 293 бајти ,  пред 9 години
малку за кралот саргон
с
(малку за кралот саргон)
 
'''Акад''' ([[Сумерски јазик|Сумерски]]: ''Agade'') вил северните обласнти на Месопотамија биле населени од семитски премиња кои ја создале'' Акадската цивилизација''. Оваа цивилизација се развивала паралелно со Сумерите. Жителите на Акад зборувале јазик различен од Сумерите. Населението се занимавало со земјоделство. Најголемате моќ ја достигнале во времето на кралот СРГОН l (околу 2369-2314 година пр.н.е.). Тој успеал да ги обедини северните области и потоа да гизавладее и јужните краеви, а себеси се нарекол ''„крал на четирите страни на светот“''
Името на САРГОН значи- „кралот е праведен“.Тој својата моќ ја одржувал благодарение на неговите војници!Имал обичај секој ден да руча со неговите 54 000 војници!
 
[[Категорија:Акад| ]]
Анонимен корисник