Разлика помеѓу преработките на „Светски ден на штедењето“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Светскиот ден на штедењето''' е воведен на [[31 октомври]] [[1924]] г. во текот на Првиот меѓународен конгрес на [[штедилница|штедилниците]] (Светско душтво на штедилници) во [[Милано]], [[Италија]]. На последниот ден од конгресот, проф. Равица го прогласил тој ден за меѓународен ден на штедењето.
 
Идејата наишла на одобрение од 29 земји кои сакале на светската јавност да и ја потсетат „помислатасветската јавност на [[штедење]], и важноста на штедењето за [[економија]]та и поединецот. Празникот се одбележува 31 октомври, освен во земјите кајшто тој ден е државен празник. На тој ден банките се отворени, за граѓаните да можат да внесат средства на својата штедна сметка.
 
Покрај горенаведеното, во [[Република Македонија]] синдикатот на финансиските организации доделува награди и пофалници за најдобрите работници од оваа дејност<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.vlada.mk/?q=node/1484|title=Банкарите го одбележаа Меѓународниот ден на штедењето|publisher=[[Влада на РМ]]|accessdate=15 октомври 2010}} {{mk}}</ref>.