Разлика помеѓу преработките на „Светски ден на штедењето“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|140п|Порцеланско касе-прасе '''Светскиот ден на штедење...)
 
с
Идејата наишла на одобрение од 29 земји кои сакале на светската јавност да и ја „помислата на [[штедење]]“ и важноста на штедењето за [[економија]]та и поединецот. Празникот се одбележува 31 октомври, освен во земјите кајшто тој ден е државен празник. На тој ден банките се отворени, за граѓаните да можат да внесат средства на својата штедна сметка.
 
Покрај горенаведеното, во [[Република Македонија]] синдикатот на финансиските организации доделува награди и пофалници за најдобрите работници од оваа дејност<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.vlada.mk/?q=node/1484|title=Банкарите го одбележаа Меѓународниот ден на штедењето|publisher=[[Влада на РМ]]|accessdate=15 октомври 2010}} {{mk}}</ref>.
 
== Занимливости ==