Разлика помеѓу преработките на „Куков Проток“

Додадени 155 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Во добри временски прилики може да се види целиот Куков Теснец. Најтесниот дел има растојание од 23 км (помеѓу [[Терафитски ‘Рт|Терафитскиот ‘Рт]] на Северниот Остров и Перановската Глава на островот [[Арапава (остров)|Арапава]] во [[Марлборски Заливи|Марлборските Заливи]]). Обратноинтуитивно, на ова место крајбрежјето на Јужниот Остров се наоѓа посеверно од крајбрежјето на Северниот Остров.
 
Превозот преку протокот се врши со [[траект]] кој оди помеѓу [[Пиктон, Нов Зеланд|Пиктон]] во заливите и [[Велингтон, Нов Зеланд|Велингтон]]. Заливот често е бурен заради силни јужни (и други) ветришта, од кои најсилни се оние во појасот наречен „[[Разрикани четириесетки]]“ (''Roaring Forties'').
 
Просечната длабочина на протокот е 128 метри.