Разлика помеѓу преработките на „Куков Проток“

Додадени 18 бајти ,  пред 10 години
с
с
 
== Препливување на протокот ==
Барем еден маор[[Маори|Маор]] го има препливано протокот („Раукава“) во [[1831]]. По успештотоуспешното препливување од страна на Бари Девонпорт на [[20 ноември]] [[1962]], протокот е препливан многу пати по тоапотоа.
 
== Надворешни врски ==