Јоханес Гутенберг: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''{{Infobox_Person|name = Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
|other_names =
[[Податотека:Gutenberg.jpg|десно|150п]]
|image = Gutenberg.jpg
|caption =
|birth_date = {{circa}} 1398
|birth_place = [[Mainz]], [[Electorate of Mainz]]
|death_date = {{death date|1468|2|3|mf=y}} (aged about 70)
|death_place = [[Mainz]], [[Electorate of Mainz]]
|death_cause
|known =
|occupation = [[Engraver]], [[Invention|Inventor]], and [[printer (publisher)|Printer]]
|title =
|salary =
|term =
|predecessor =
|successor =
|party =
|boards =
|religion =
|spouse =
|children =
|relations =
|website =
|footnotes =
}}
 
Роден помеѓу [[1394]] и [[1400]], '''Јоханес Гутенберг''', е пронаоѓач на техниката за [[печатење]] со подвижни букви. Ја усовршил печатарската машина и прв почнал да користи излеани метални букви. Во [[1455]] година ја отпечатил "[[Библија]]та" и во [[1457]] отпечатена била првата книга во боја, т.е., "[[Мајнцкиот псалтир]]" во црна и црвена боја. Починал во [[1468]].
{{Никулец за биографија}}