Разлика помеѓу преработките на „Америго Веспучи“

нема опис на уредувањето
| caption = Статуа во Фиренца
| birth_date = {{birth date|1454|3|9}}
| birth_place = [[FlorenceФиренца]], [[RepublicРепублика of FlorenceФиренца]], in present-dayденешна [[ItalyИталија]]
| death_date = {{death date and age|1512|2|22|1454|3|9}}
| death_place = [[Севиља]], [[Кралство Кастиља]], денешна Шпанија