Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Додадени 66 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| birthname = Микелоцо ди Бартоломео Микелоци
| birthdate = ~ 1396
| birthplace = [[File:Flag of Florence.svg|border|link=Република Фиренца|22x22px|Фиренска Република]] [[Фиренца]], [[Италија]]
| deathdate = 1472
| deathplace = [[File:Flag of Florence.svg|border|link=Република Фиренца|22x22px|Фиренска Република]] [[Фиренца]], [[Италија]]
| nationality = [[Италија]]нец
| field = [[вајарство]], [[архитектура]]