Разлика помеѓу преработките на „Вартоломеј I Цариградски“

нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Bartolomew I.jpg|thumb|right|Екуменскиот Патријарх Вартоломеј I]]
Екуменскиот Патријарх '''Вартоломеј I''' ([[грчки]]: ''Βαρθολομαίος Α''') - роден ''Demetrios Archontonis Δημήτριος Αρχοντώνης'' на
{{роден на|29|февруари|1940}} {{роден во|Имброс}} - е Патријарх на [[Константинопол]], и „''прв меѓу еднаквите''“ од [[2 ноември]] [[1991]] година<ref name=env>'''Ecumenical Patriarch Bartholomew: insights into an Orthodox Christian worldview''' (2007) John Chryssavgis International Journal of Environmental Studies, 64, (1);pp: 9 - 18</ref><ref>{{citenews|title=Ecumenical Patriarch of the Worldwide Orthodox Christian Church Meets with American Bible Society Leaders|date=July 17, 2007|publisher=Religious News Service|url= http://www.religionnews.com/press02/PR071707.html}}</ref><ref>{{citenews|title=American Bible Society Sees Potential in Blossoming Greek Orthodox Relations|date=July 23, 2007|publisher=The Christian Post|url=http://www.christianpost.com/article/20070723/28575_American_Bible_Society_Sees_Potential_in_Blossoming_Greek_Orthodox_Relations.htm}}</ref><ref>{{citenews|title= The Patriarch|publisher=Time|date=29 July 2007|url=http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,860404,00.html}}</ref>.
{{роден на|29|февруари|1940}} {{роден во|Имброс}} - е Патријарх на [[Константинопол]], и „''прв меѓу еднаквите''“ од 2 ноември 1991г.
 
Тој е роден на [[Имброс]], турски остров во [[Егејско Море]]. Има турско државјанство, но е припадник на малото етничко-грчко малцинство во Турција. Течно говори турски, грчки, латински, француски, англиски, италијански и германски јазик.
 
Како екуменски Патријарх тој е меѓународно активен. Една од неговите првични работни задачи била обновувањето на еднаш прогонетите Источно-православни Цркви во поранешниот [[Источен Блок]] после падот на [[комунизам|комунизмот]] во деведесетите години на 20 век. Со таа цел работел за да придонесе за зацврстување на врските меѓу повеќето национални Цркви и Патријархии. Исто така, го продолжи и помирувачиот дијалог со другите религии, вклучително и другите Христијански, Исламски и Еврејски секти. Невообичаено и интересно, се здоби и со репутација на активен екологист преку вклучувањето на неговата Патријаршија во бројни меѓународни еколошки каузи и програми. Ова му го донесе и прекарот „Зелениот Патријарх“.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==