Разлика помеѓу преработките на „Воден пат“

Одземени 12 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
*Водниот пат мора да биде доволно длабок за [[брод|пловилата]];
*Водниот пат мора да биде доволно широк за пловилата;
*Водниот пат не треба да има пречки како [[водопад]]и и брзаци, или да има начин да ги заобиколи (како [[каналска преградабрана|каналски преградибрани]]);
*Струите мора да бидат доволно благи за да бродовите да пловат по план.