Разлика помеѓу преработките на „Влада на Македонија од 2006“

нема опис на уредувањето
с
На [[Парламентарни избори 2006 година|Парламентарните Избориизбори 2006]], коалицијата предводена од [[ВМРО-ДПМНЕ]] освои најмногу гласови, а нејзиниот лидер [[Никола Груевски]] на [[28 Јули]] доби мандат за создавање на нова влада од Претседателот [[Бранко Црвенковски]]. Новата влада е изгласана во Собранието на Република Македонија на [[28 август]]. За новата влада гласаа пратениците од коалицијата предводена од [[ВМРО-ДПМНЕ]], а[[Демократска вопартија нејзиниотна составАлбанците|ДПА]], влегоа:[[Нова социјалдемократска партија|НСДП]], [[Демократска обнова на Македонија|ДОМ]], [[Партија за европска иднина|ПЕИ]] и од [[ВМРО-Народна партија]], со тоа што ВМРО-НП само гласаше за владата, но не стана дел од владината коалиција.
 
Составот на Владата избран на 28 август е следниот:
*[[Никола Груевски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - премиер
 
*[[Никола Груевски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - премиер
*[[Трајко Славевски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за финансии
 
*[[Миле Јанакиевски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за транспорт и врски
 
*[[Гордана Јанкуловска]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за внатрешни работи
 
*[[Антонио Милошовски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за надворешни работи
 
*[[Вера Рафајловска]] ([[Нова социјалдемократска партија|НСДП]]) - министер за економија
 
*[[Лазе Еленовски]] ([[Нова социјалдемократска партија|НСДП]]) - министер за одбрана
 
*[[Живко Јанкуловски]] ([[Нова социјалдемократска партија|НСДП]]) - потпретседател на влада
 
*[[Љупчо Мешков]] ([[Либерална партија на Македонија|ЛПМ]]) - министер за труд и социјална политика
 
*[[Михајло Маневски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за правда
 
*[[Габриела Коневска]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - потпретседател за евроинтеграции
 
*[[Веле Самаковски]] - министер без ресор
 
*[[Зоран Ставревски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - потпретседател за економски прашања
 
*[[Аце Спасеновски]] ([[Социјалистичка партија на Македонија|СПМ]]) - министер за земјоделство
 
*[[Зоран Коњановски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за локална самоуправа
 
*[[Глигор Ташковиќ]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер без ресор
 
*[[Имер Селмани]] ([[Демократска партија на Албанците|ДПА]]) - министер за здравство и потпретседател за спроведување на Рамковниот договор
 
*[[Сулејман Рушити]] ([[Демократска партија на Албанците|ДПА]]) - образование и наука
 
*[[Илирјан Бекири]] ([[Демократска партија на Албанците|ДПА]]) - култура
 
*[[Имер Алиу]] ([[Демократска партија на Албанците|ДПА]]) - екологија
 
*[[Аднан Ќахил]] ([[ПДТ]]) - министер без ресор
 
Во мај [[2007]] година [[Партија за демократски просперитет|Партијата за демократски просперитет]] одлучи да ја прифати понудата на премиерот Груевски да влезе во владината коалиција по што на [[18 јуни]] Собранието на РМ го избра [[Абдураман Мемети]] за министер за локална самоуправа на местото на Зоран Коњановски.
 
==Надворешни врски==
*[http://www.vlada.mk Влада на Република Македонија]
*[http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/mk/newsbriefs/setimes/newsbriefs/2007/06/13/nb-06 ПДП и' се приклучи на македонската влада и доби министерско место]
 
[[Категорија:Влади на Република Македонија|2006]]
6.075

уредувања