’Рбетници: Разлика помеѓу преработките

Додадени 47 бајти ,  пред 11 година
с
сНема опис на уредувањето
 
* Повеќеслоен [[епидермис]]. Епидермисот е изграден од неколку додатни слоеви на клетки. Тој образува [[кожа]] со неколку слоеви и придружни творби, како [[Лушпа (зоологија)|лушпи]], [[пердув]]и и сл.
* Неврокраниум (односно череп): мозокот и главнитепоглавните сетилни органи се заштитени со капсула.
* Нервен гребен: творба од плурипотентни ембрионски клетки, кои се добиваат од ектодермот на границата меѓу епидермалниот и нервниот ектодерм.
* Плакоди: задебелувања (испапчувања) на ембрионскиот епидермис од кои се образуваат органите. Клетките од кранијалните плакоди учествуваат во создавањето на нервните органи.