Разлика помеѓу преработките на „Христијани“

Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: th:คริสเตียน)
с
'''Христијани''' е назив за големата група на припадници на [[Христијанство|христијанската религија]]. Заедничко за сите припадници на христијанството е верата во [[Исус Христос]] од каде и доаѓа зборот ''христијанин'', но помеѓу христијаните постојат поделби во практицирањето и деталите во верувањата кои не ретко во историјата биле повод за крвави војни и погроми.
 
[[Категорија:Христијани| ]]
[[Категорија:Христијански термини]]