Разлика помеѓу преработките на „12 јули (починале)“

Одземени 509 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с (Нова страница: {| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:white}};" |valign="top" align="right"|[[...)
 
с
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:white}};"
|valign="top" align="right"|[[1536]] 
|[[Еразмо Ротердамски]], прочуен [[Холандија|холандски]] [[хуманист]].
|[[Еразмо Ротердамски]], прочуен [[Холандија|холандски]] [[хуманист]]. Поради големото влијание на современиците наречен е ''крал на хуманистите''. Имаше големо влијание на [[Германија|германската]] [[реформација]], а реформата на црквата ја замислуваше како реформа на клерот и на црковните општини, а не како реформа на догмата. Роден е во [[1465]] година.
|-
|valign="top" align="right"|[[1682]]