Разлика помеѓу преработките на „Сперматозоид“

Додадени 10 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
{{Никулец}}
 
'''Сперматозоид''' е машкиот [[Гамета|гамет]] (машка [[пол]]ова [[клетка]]). Сперматозоидите се добиваат преку повеќе последователни делби на клетките. Добивањето на сперматозоидите започнува со митоза I на герминативниот епител од кој се добиваат сперматогонии. Добиените сперматогонии се диплоидни, со следната митоза II се добиваат примарни сперматоцити кои исто така се диплоидни. Примарните сперматоцити се делат со мејоза I и од нив се добиваат секундарни сперматоцити кои се хаплоидни,тие сперматоцити потоа се делат со мејоза II од кои се добиваат сперматиди. Добиените сперматиди се делат преку процесот спермиогенеза од кои на крај се добиваат спеrmatozoidiсперматозоиди.
 
[[Image:Simplified spermatozoon diagram.svg|центар|thumb|550px|Зрел човечки сперматозоид и неговите делови.]]
Анонимен корисник