Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox artist | bgcolour = #EEDD82 | name = Хиеронимус Бос | image = Jheronimus Bosch (cropped).jpg | imagesize = ...)
 
с
}}
 
'''Хиеронимус Бос''' ([[хол.]] ''Jheronimus'' или ''Hieronymus Bosch'', {{МФАIPA-nl|ɦijeːˈɾoːniməs ˈbɔs}}; родено име: '''Јерун Антонисон ван Акен''' (''Jeroen Anthoniszoon van Aken'', {{МФАIPA-nl|jəˈrun ɑnˈtoːnɪsoːn vɑn ˈaːkə(n)|}});, (~ [[1450]] &ndash; [[9 август]] [[1516]]) е [[сликарство|сликар]] од [[Ранофламанско сликарство|ранофламанскиот период]]. Познат е по неговите дела со фантастични фигури и ситуации, со кои илустрирал верски идеи и учења.<ref>Catherine B. Scallen, ''The Art of the Northern Renaissance'' (Chantilly: The Teaching Company, 2007), Предавање 26</ref>
 
==Живот==