Разлика помеѓу преработките на „Храм на Христос Спасителот“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Infobox religious building
|building_name=Црква на Исус Христос Спасителот <br />Храм Христа Спасителя
| image = christRussia-Moscow-Cathedral of Christ the saviourSaviour-8.jpg
| imagesize = 250px
| landscape = no
== Дизајн ==
 
[[Податотека:Russia-Moscow-Cathedral of Christchrist the Saviour-8saviour.jpg|thumb|200px|left|Реконструираната црква.]]
Кога последниот војник на [[Наполеон|наполеонската војска]] ја напуштил [[Москва]], царот [[Александар I]] потпишал Манифест на [[25 декември]] [[1812]] преку кој јасно ја искажал неговата намера за градење на Катедрала во чест на Христос Спасителот која би ја означила нивната благодарност кон Бога за спасувањето на [[Русија]] од „непријателот кој ја затемни“ и која истовремено би служела како меморијален споменик на жртвите на рускиот народ.