Адамстаун: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Адамстаун''' ([[англ.]] ''Adamstown'') е единственото населено место на островската земјичка [[Питкерн]], и така воедно е и нејзиниот [[главен град]]. Местото лежи во средиштето на северниот крајбрежен дел на островот и брои население од 50 жители - севкупното население на Питкерн. Адамстаун го држи рекордот за најмал главен град на светот, но сепак има пристап кон сателитска [[телевизија]] (само бесплатни канали), сателитски [[интернет]] и сателитски [[телефон]].
 
Меѓутоа воглавно контакти се одржуваат преку [[радиостаница]]. Градот е местото каде највеќето жители јадат и спијат, додека работата главно им се состои од берење [[овошје]] и лов по [[храна]] во другите предели на островот.<ref>[http://www.lareau.org/pitc.html]</ref>
 
== Галерија ==
</gallery>
 
== Наводи ==
== Белешки и наводи ==
{{Reflistнаводи}}
 
== Надворешни врски ==