Имхотеп: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: simple:Imhotep)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Imhotep-Louvre.JPG|thumb|Статуетка на Имхотеп во [[Лувр]]]]
<div style="float:right">{{hiero|Имхотеп|<hiero>M18-m-R4 </hiero>}}</div>'''Имхотеп''' ([[египетски јазик|египетски]]: {{unicode|''ii-m-ḥtp''}} {{unicode|''*jā-im-ḥatāp''}}, „дојдениот во мир“) ебил [[Стар Египет|староегипетски]] [[полихистор]],<ref>[http://www.ancientworlds.net/aw/Article/436803 The Egyptian Building Mania], ''Acta Divrna'', Том III, број IV, јануари 2004.</ref> кој служел за време на [[Трета египетска династија|III династија]] како [[канцелар]] на [[фараон]]от [[Џосер]] и како свештеник на сончевиот бог [[Ра]] во [[Хелиополис (Египет)|Хелиополис]] и се смета за првиот [[архитект]] и [[лекар]] во историјата кој се знае по име.<ref>''The Evolution of Modern Medicine'' од William Osler, Kessinger Publishing 2004, стр. 12</ref> Полната листа на неговите титули е: <br />
''Канцелар на Кралот на Долен Египет, Прв по Кралот на Горен Египет, Управник на Великата Палата, Наследен благородник, Висок свештеник на Хелиополис, Градител, Главен столар, Главен вајар и Главен изработувач на вазни''.