Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Русија“

Додадени 870 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: ru:Флаг России is a good article)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox flag
[[Податотека:Flag of Russia.svg|мини|десно|200п|Државното знаме на Руската федерација]]
| Name = Русија
| Article =
| Type =
| Image = Flag of Russia.svg
| Nickname = Триколор
| Morenicks =
| Use = 111100
| Symbol =
| Proportion = 2:3
| Adoption = де факто 25 август 1991, официјално 11 декември 1993
| Design = Три хоризонтални ленти во бела, сина и црвена боја.<ref>President’s Order No. 2126 of 11 December 1993.</ref>
| Designer =
| Image2 = Naval Ensign of Russia.svg
| Nickname2 = Андреевско знаме
| Morenicks2 =
| Use2 = 000001
| Symbol2 =
| Proportion2 =
| Adoption2 = 1991
| Design2 = Бело знаме со дијагонални сини ленти.
| Designer2 =
| Image3 = Flag of Russia 1991-1993.svg
| Nickname3 = Триколор
| Morenicks3 =
| Use3 = историско
| Symbol3 =
| Proportion3 = 1:2
| Adoption3 = 22 август 1991
| Design3 =Исто како државното, но со мала разлика во боите
| Designer3 =
}}
'''Државното знаме на Руската федерација''' претставува [[правоаголник]] со три бои, од кој најгорната е бела, средната е сина и најдолната е црвена. Ширината и должината се во размер 2:3.