Отвори го главното мени

Промени

Одземени 37 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за река | river_name = Сена
| image_name =Seine2J-wiki.jpg
Името "Сена" на [[латински]] е ''[[Sequana]]''. Тоа доаѓа од [[галски јазик|галски]]от назив ([[келтски јазик|келтски]]) ''Sicauna'', за кој се верува дека значи "света река".
 
[[Категорија:Сена| ]]
<!--interwiki-->
 
[[Категорија:Реки во Франција]]
[[Категорија:Географија на Париз]]