Разлика помеѓу преработките на „Антипатридска династија“

нема опис на уредувањето
с
{{legend|#787CAD|Кралство на [[Птоломеј]]}}
{{legend|#AF3662|[[Епир (регион)|Епир]]}}
{{legend|#A361BD|[[КартагенаКартагина]]}}
{{legend|#70A9BE|[[Антички Рим|Рим]]}}
{{legend|#85AB54|[[Грчки колонии]]}}
]]
Династијата '''Антипатриди''' била Македонска[[Античка Македонија|македонска]] династија започната од [[Касандар]], синот на [[Антипатар]], кој самиот се декларирал како [[крал на Македонија]] во [[302 п.н.е.|302 г]]. Претходно, во [[309 п.н.е.]], Касандар наредил да се отруе [[Александар IV]], со што и ставил крај на [[Аргеадската династија]]. ОвааАнтипатридската династија не опстоила подолго;долго вовреме. Во [[294 п.н.е.|294 г.п.н.е]] таа била симната од власт од страна на династијата на [[Антигониди]]те, чии членови се покажале како поефективни владетели.
 
Членови на Антипатридската династија:
 
* [[Антипатар]] (околу [[397 п.н.е.|397 г.п.н.е.]]-[[319 п.н.е.|319 г.п.н.е.]])
* [[Касандар]] (302-297 г.п.н.е.)
* [[Филип IV]] (297 г.п.н.е.)
* [[Александар V]] (297-294 г.п.н.е.)
* [[Антипатар II]] (296-294, 279 г.п.н.е.)
* [[Состен]] (279-277 г.п.н.е.)
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.macedonia.com/english/kings.html Листа на Кралеви одна Античка Македонија] (англиски)
 
 
6.337

уредувања