Ахајско Кнежевство: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Ахајското кнежество''' била една од ''„[[Латински држави|латинските држави'']]“ кои биле создадени на просториите на поранешна [[Византија]] по [[Опсада на Цариград (1204)|преземањето на Цариград]] од страна на крстоносците во [[1204]] година.
[[Податотека:Armoiries Achaïe.svg|мини|50|десно|Опсада на Ерусалим]]
Својот врховен подем го постигнала во времето на [[Вилијам II]], кој градот [[Мистра]] го подигнал за своја престолнина, но по поразот во [[Пелагонија]] во [[1259]] година, морал да ја предаде на [[Михаил VIII]], при што повторно започнало византиското присуство во државата. Државата опстојувала се до [[1432]] година кога била повторно вратена на [[Византија]].