Знаме на Ватикан: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: en:Flag of Vatican City)
Нема опис на уредувањето
{{Infobox flag
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| Name =
| Article = Ватикан
| Type = Национално знаме
| Image = Flag_of_the Vatican City.svg
| Nickname =
| Morenicks =
| Use =011100
| Symbol =
| Proportion = 1:2
| Adoption = [[7 јуни]] [[1929]]
| Design = Две вертикални ленти во жолта и бела боја со државниот грб.
| Designer =
}}
'''Знамето на [[Ватикан]]''' заедно со знамето на [[Швајцарија]] се единствените знамиња кои имаат форма на квадрат, односно размерот меѓу неговата должина и ширина е 1:1. Знамето се состои од две еднакви полиња: жолто и бело. Во средината на белото поле се има два клуча: едниот бел, а другиот жолт поврзани со црвена врвца. Над клучевите се наоѓа папската тиара. Клучевите и тиарата го сочинуваат грбот на Ватикан.
Знамето било прифатено на [[7 јуни]], [[1929]] година. Истата година папата Пиј XI го потпишал и договорот со Италија за конечно решавање на прашањето за [[Папска држава|Папската држава]].<ref>[http://flagspot.net/flags/va.html Знаме на Ватикан]</ref>
 
[[Податотека:Flag of the Vatican City.svg|thumb|right|250px|Знамето на Ватикан]]
== Историски знамиња ==
<gallery>
File:Flag of the Papal States (pre 1808).svg|Знаме на Папската Држава пред 1808.<ref name="bandiera">{{cite web | url = http://www.vaticanstate.va/IT/Stato_e_Governo/NoteGenerali/Bandiera.htm | title = Bandiera pontificia | publisher = Stato della cità del Vaticano | accessdate = 2008-07-09 | quote = Anticamente la bandiera dello Stato pontificio era giallorossa (o per meglio dire amaranto e rossa, colori derivati dai colori dello stemma della Santa Sede), i due colori tradizionali del Senato e del Popolo romano, che vennero tuttavia sostituiti con il bianco e il giallo nel 1808, allorché Pio VII }} {{it icon}}</ref>
File:Flag of the Papal States (1808-1870).svg|Знаме на Папската Држава 1808-1870.<ref name="bandiera" />
</gallery>
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Поврзано ==
* [[Ватикан]]
* [[Грб на Ватикан]]
 
{{никулец}}
 
{{Europe topic|Знаме на|Знамиња во Европа}}