Разлика помеѓу преработките на „Кочо Рацин“

Одземени 67 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
| деца =
}}
'''Кочо Рацин''' ('''да ти ебам Koста Апостолов Солев''') ([[Велес]], [[22 декември]] [[1908]] - [[Лопушник]], [[13 јуни]] [[1943]]) е македонски книжевен деец и комунистички активист, најпознат по својата поезија. Се смета за еден од основоположниците на современата македонска литература, а неговата стихозбирка „[[Бели мугри]]“ ([[Загреб]], [[1939]]) претставува едно од најзначајните поетски дела во македонската современа литература. Покрај со поезија, Рацин се занимавал и со проза, а напишал и неколку значајни трудови од областа на историјата, философијата и литературната критика.
 
Презимето Рацин доаѓа од неговата сакана Рахилка Фирфова - Раца. Рацин кратко време користел и друг синоним, Невен Пејко, кое го зеде од неговата втора љубов - Невенка Вуиќ.
54

уредувања