Разлика помеѓу преработките на „Тутунски мозаичен вирус“

с
нема опис на уредувањето
с (Создадена страница со: {{Taxobox | image = TobaccoMosaicVirus.jpg | image_size = 300px | image_caption = Електронска микрографија на TMV...)
 
с
| species = '''''Tobacco mosaic virus'''''
}}
'''Тутунскиот мозаичен вирус''' (TMV) е РНК вирус кој ги инфицира растенијата, посебно [[тутун]]от и другите членови од фамилијата [[SolenaceaeSolanaceae]]. Овој е првиот откриен вирус.
 
== Структура ==
[[Image:Tobacco mosaic virus structure.png|300px|left|thumb|Шематски модел на TMV: 1. нуклеинска киселина ([[РНК]]), 2. капсомер (протомер), 3. [[капсид]]]]
 
Тутунскиот мозаичен вирус има стапчест облик.
 
{{био-никулец}}