Разлика помеѓу преработките на „Црногорски јазик“

с (Бот Додава: eu:Montenegroera)
 
== Азбука ==
{{Main|Црногорска азбука}}
 
Црногорската азбука е двописен систем, односно официјално двете писма и [[кирилица]]та и [[латиница]]та уживаат еднаков статус, но латиницата доста повеќе се користи. Азбуката била усвоена на [[9 јуни]] [[2009]] година од министерот за образование на Црна Гора Сретен Шкулетиќ<ref>http://rtcg.me/index.php/vijesti/politika/aktuelno/6369-pravopis-crnogorskog-jezika</ref>. Оваа азбука ги заменила српскохрватската латиница и кирилица.