Катал: Разлика помеѓу преработките

Одземени 19 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{никулец}}
Еден катал е она количество [[ензим]] кое катализира конверзија не еден мол субстрат до продукт за една [[секунда]]. Еден катал еднаков е на 6*10^7 интернационални единици.
{{никулец}}