Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Додадени 35 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредување на 84.54.183.119, вратено на последната верзија на EvLa)
с
'''Иван Точко''' ([[Охрид]], 9 јануари [[1914]] - [[Скопје]], 12 ноември [[1973]]) е раскажувач и драмски писател. Се школувал во [[Охрид]] и [[Битола]]. Завршил Правен факултет во [[Белград]] и Театарска академија во [[Софија]]. Работел како уредник во весникот „Нова Македонија“, главен уредник во [[Радио Скопје]] и на списанието „Македонија“.
 
==Литературно творештво==