Разлика помеѓу преработките на „Таратор“

Додадени 20 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (robot Dodaje: sr:Таратор, tr:Tarator)
с
 
=== Состојки (за четворица) ===
*една глава [[лук]] (''Allium sativum'')
*половина килограм [[кисело млеко]]
*две свежи краставици (''Cucumis sativus'')
*100ml сончогледово или [[маслиново масло]]
*една мала [[лажица]] [[сол]]
=== Потребен специјален прибор ===
*дрвен сад за толчење (дибек)