Разлика помеѓу преработките на „Логички аргумент“

Додадени 32 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
Кај логиката[[логика]]та, '''аргумент''' представува обид за покажување на вистинитоста на едно [[тврдење]] наречено ''[[заклучок]]'', врз основа на вистинитоста на збир тврдења наречени ''искази[[исказ]]и''. Процесот на покажување на дедуктивното и индуктивното расудување му дава облик на аргументот[[аргумент]]от и подразбира некој вид на [[комуникација]], која може да биде дел од пишан [[текст]], [[говор]] или разговор.
 
[[Категорија:Логика]]