Разлика помеѓу преработките на „Амандман“

Додадени 6 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Амандман''' во наширока правна смисла на зборот означува: Правно надополнување, дообјаснување, до-регулација на постојната правна материја:
{{никулец}}
Амандман во наширока правна смисла на зборот означува: Правно надополнување, дообјаснување, до-регулација на постојната правна материја:
 
Амандманите можат да се поднесуваат на [[закон]] или да егзистираат како уставни амандмани.
*Владата на Република Македонија
 
{{никулец}}
[[Категорија:Право]]