Разлика помеѓу преработките на „Амандман“

Додадени 46 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{никулец}}
{{внимание}}
 
Амандман во наширока правна смисла на зборот означува: Правно надополнување, дообјаснување, до-регулација на постојната правна материја:
 
Амандманите можат да се поднесуваат на [[закон]] или да егзистираат како уставни амандмани.
 
Во политичкиот систем на [[Република Македонија]], амандман на закон може да поднесе:
 
*[[Пратеник]]
*Група Пратеници
*10.000 граѓани со право на глас во Македонија
*Владата на Република Македонија
 
[[Категорија:Право]]