Разлика помеѓу преработките на „Лазаристи“

Додадени 67 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(свето)
:''Оваа статија е за религиозно движење. За македонското преродбеничко движење видете [[лозарско движење]].''
{{Странски пропаганди во Македонија}}
 
'''Лазаристите''' во Македонија биле членови на Лазаристичката мисија, основана во [[Истанбул]] во [[1776]] со цел да се пропагира католичката вера меѓу [[православие|православното]] население на [[Отоманската Империја]]. Лазаристите ја ширеле и идејата за унија со католичката црква. Во Македонија основале мисии во [[Солун]] ([[1854]]) и во [[Битола]] ([[1856]]), при што и била изградена католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ и бил основан [[црковен хор]]. Лазаристичкото училиште на [[француски јазик]], субвенционирано од француската влада, стекнало особено голема популарност.<ref>{{цитирана книга
| title=[[Македонска Енциклопедија]]