Разлика помеѓу преработките на „На Запад ништо ново“

Додадени 339 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''''На Запад ништо ново''''' е роман од Ерих Марија Ремарк, Германски [[Вет...)
 
'''''На Запад ништо ново''''' е [[Роман|роман]] од [[Ерих Марија Ремарк]], [[Германија|Германскигермански]] [[Ветеранветеран]] наод [[Прва Светска војна|Првата Светска Војна]]. [[Роман|Романот]] ја опишува војната во рововите, и одделноста на [[Војник|војниците]] од нивните стари животи после враќањето од [[Војна|војнавојната]]. [[Роман|Романот]] беше објавенОбјавен под името '''''Im Westen nichts Neues''''' во [[Германија]] во [[Јануаријануари 1929]], за кратко време, романот постигнува огромен успех. Приказната го следи животот на [[Раскажувач|раскажувачот]] Пол Баумер, деветнаесет-годишнодеветнаесетгодишно момче којкое доброволно се приклучиприклучува наво војната, како и животот на неговите пријатели наод фронтот Алберт Кроп, Џаден, Мулер, Хаје и Кацински (Кат).
 
'''''На Запад ништо ново''''' се смета за најдобриотеден военод најдобрите воени [[Роман|роман]] на сите времиња, иа [[Ерих Марија Ремарк]] засо него го заклучува своето место во литературниот пантеон како мајстор на контрастот меѓу хоророт на војната и спокојната природа.
 
[[Категорија:Романи]]
[[Категорија:Германски романи]]
 
[[cs:Na západní frontě klid]]