Разлика помеѓу преработките на „Монтана (област)“

Одземени 4 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
</table>
 
'''Монтанска област''' е една од 28-те [[област]]и на [[Бугарија]]. НоаѓаСе сенаоѓа во северозападниот дел на земјата во историската област [[Мизија]]. Опфаќа површина од 3&nbsp;635,5 км<sup>2</sup> и има население од 179&nbsp;741 луѓе.
 
== Список на населените места во Монтанска област ==
''Градовите се со удебеленмасни фонтбукви. ''
 
=== [[Општина Берковица]] ===